Jste zde:Současnost farního sboru v Javorníku

Současnost farního sboru v Javorníku

Stěžejním bodem sborového života jsou pravidelné nedělní bohoslužby, na kterých se schází kolem stovky účastníků. Na všech bohoslužbách se aktivně podílejí laici čtením z Písma nebo při rodinných bohoslužbách děti. Presbyteři nás při bohoslužbách uvádějí do přímluvných modliteb.

Křty: Ti, kteří žádají o křest, ať už vlastní nebo svých dětí, navštěvují křestní katechezi. Je to příležitost k prohloubení víry a vyjádření odpovědného a vážného přístupu ke křtu. Pro kazatele je to také příležitost k bližšímu seznámení se s členy sboru. V neposlední řadě se pak rodiče učí svoji víru sdílet s dětmi a vůbec s okolím, což je nezbytné pro předávání víry v rodině.

Práce s dětmi ve sboru má mnohostrannou podobu. Vyučování náboženství ve škole, nedělní škola, dorost, Kroužek ochránců Božího stvoření, letní dětský tábor, sportovní akce na sborové zahradě, pouštění draků, táborák, dětské odpoledne na konci školního roku, potáborové setkání, dětská vánoční slavnost…

Nedělní škola jsou vlastně dětské bohoslužby. Jak do náboženství tak do NŠ chodí asi 15 dětí.

Nedělní škola pro předškolní děti a prvňáky probíhá současně s bohoslužbami. Děti mohou slyšet vyprávění biblických příběhů, zpívají, modlí se,  kreslí, hrají hry a zhotovují různé předměty. Vše je přizpůsobeno věku dětí.

Dětská vánoční slavnost jsou vlastně vánoční divadelní hry dětí. Koná se v kostele. Rozebíratelné podium postavené na lavicích umožňuje lepší vizuální efekt a kostel poskytuje dostatečně velkou kapacitu pro všechny návštěvníky.

Sbor každoročně pořádá letní dětský tábor. Tím rozhodně nechce suplovat profesionální táborové organizace, ale využívá tohoto nástroje k duchovnímu formování dětské duše a k evangelizaci. Pomáhá tak rodičům v naplňování jejich křestních slibů. Učíme děti číst Bibli, modlit se a uvádět křesťanské ctnosti do života. Přes náročnost organizace se vždy podaří dát dohromady fungující kolektiv ochotných pracovníků, kteří obětavě a zdarma vynaloží své schopnosti, svou dovolenou, často i vlastní finance do služby dětem. Jsou především z řad mládeže a střední generace, ale nejen z nich.

Každý pátek večer se schází dorost, což jsou děti ve věku 8-15 let. Hrajeme hry, povídáme si, zpíváme, modlíme se, čteme bibli. Celkem nás bývá patnáct až dvacet. O Vánocích děti z dorostu navštěvují staré lidi, aby je svým zpěvem v čase svátků potěšily.

Ve sboru každoročně probíhá výuka konfirmandů. Konfirmace se koná tradičně na květnou neděli. Konfirmační slavnosti předchází veřejná zkouška biblických a věroučných znalostí. Na slavnost konfirmandi vyzdobí kostel a sami jdou ke konfirmaci v tradičních javornických krojích.

Ve sboru je vydáván sborový časopis Javornický evangelík, který vychází zhruba čtyřikrát do roka a podává průběžně informace ze života sboru.

V kazatelské stanici na Suchově jsou bohoslužby pravidelně vždy druhou neděli v měsíci.

Ve sboru pracují kromě učitelů NŠ také vedoucí kroužků, dále dobrovolní pracovníci letního tábora, někdo se stará o zahrádku před kostelem, někdo o kytky na stole Páně, někdo počítá účast na bohoslužbách, někdo seká trávu, někdo odklízí sníh, někdo rozesílá blahopřání jubilantům ve sboru, někdo vede sborový zpěv, jsou tu varhaníci, účetní, pokladní, uklízečka, kostelník a zvoník. Všechny tyto služby jsou neplacené.

BOHOSLUŽBY

týdenní program

Sborový časopis

evangnet--logo