Jste zde:Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Javorníku nad Veličkou

Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Javorníku nad Veličkou

By Administrátor - Posted on 09 Duben 2009

Javorník nad Veličkou je horňácká obec, ležící asi 18 km jihovýchodně od města Veselí nad Moravou v oblasti Bílých Karpat. Je sídlem tolerančního sboru Českobratrské církve evangelické. Uprostřed katoli­ckého kraje je Javorník téměř výhradně evange­lickou obcí. Nachází se zde toleranční modli­tebna z r. 1783, zvonice z r. 1733, sborový dům a fara. V některých turistických průvodcích můžete narazit na nesmyslné informace, např., že u kostela je stará fara - původní bratrská modlitebna ze 17. stol. apod. které ovšem nejsou pravdivé.

Javorník je přitažlivý svou osobitou atmosférou duchovního života zdejších evangelíků, kteří jsou potomky Českých bratří, žijících zde v 17. stol. Současná podoba sboru je dána lidovým charakterem církve se silnými tradičními prvky. Dosud se např. v javornickém kostele zpívá z Elsnerova kancionálu z r. 1753, tištěného „švabachem“ a konfirmační slavnost se odehrává v tradičních javornických krojích.

BOHOSLUŽBY

týdenní program

Sborový časopis

evangnet--logo